
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 558.8 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Max Length | 1.05 mm |
| Max Width | 550 µm |
| Min Length | 950 µm |
| Min Width | 450 µm |
| Max Thickness | 550 µm |
| Min Thickness | 450 µm |
Stock: 5562
Distributors
pcbx
Unit Price$0.00720
Ext.Price$0.00720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.00720 | $0.00720 |
| 10 | $0.00360 | $0.03600 |
| 50 | $0.00277 | $0.13850 |
| 100 | $0.00213 | $0.21300 |
| 500 | $0.00187 | $0.93500 |
| 1000 | $0.00165 | $1.65000 |
| 3000 | $0.00137 | $4.11000 |
| 5000 | $0.00132 | $6.60000 |
| 10000 | $0.00127 | $12.70000 |
| 30000 | $0.00118 | $35.40000 |
| 50000 | $0.00109 | $54.50000 |
